Yeni nesil Audi TT gün yüzüne çıktı

Audi’nin coupe ve roadster karoser benzeri üretilen kompakt boyutlu koşucusu TT, yeni jenerasyonla yollara çıkmaya hazırlanıyor.

Bundan yaklaşık 15 yıl önce, güncellenen bir tasarım anlayışına hakim, stil sahibi ilk TT gün yüzüne çıktı. O andan bugüne yarım milyondan çok üretilmesi ve artan yıldızı onu kompakt spor arabalar arasında ikon haline getirdi.

İlk otomobili  90’lı yılların sonlarına doğru tanıtılmış olsa da coupe arabalar arasında o seneye damga vuran TT, şimdi üçüncü jenerasyonuyla asfalta çıkmaya çalışıyor. 3000 çalışanın ve 800 uzmanın yer aldığı Audi’nin Macaristan’daki üretim fabrikasında üretimi yapılan model, sert  hatlarıyla klasik coupe formunu daha da dikkat çekici hale getirirken, güncellenen TT’de ikizkenar LED farlar da bulunuyor. Elden geçirilen kaput üstünde bulunan logo ise daha alçak bir bölüme konumlandırılmış.

Diğer Modellerine Kıyasla Daha Hafif

Diğerlerine  oranla 20 mm daha küçük olan Yeni TT, 4120 milimetre uzunluk, 1832 milimetre genişlik ve 1353 milimetre yüksekliğe sahip. MQB platformunda üretilen otomobilin ağırlığı 50 kilogram hafifletilerek, 1230 kilogram düşürülmüş. Arbanın bagaj hacmi de 13 litre genişletilmiş 305 litreye çıkarılmış.

4 silindirli turbo beslemeli 2.0 litrelik TFSi motoru ile 230 HP ve 370 Nm tork ürete bilen Audi TT’nin TTS versiyonu ise 310 HP ve 380 Nm tork değerlerine sahip. Ayrıca arabanın bir de 2.0 litrelik TDi versiyonu bulunmakta. Bu motor ise 184 HP ve 380 Nm tork üretiyor. Yeni TT Türkiye’ye 2014 yılının son ayında gelecek.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir