Audi Markasının Hikayesi

Audi Almanya’nın en köklü araba firmalarından birisidir. 1932 senesinde Audi markasını Horch, DKW ve Wanderer araba firmaları ortak olarak oluşturmuşlardır. Auto Union Ag yani Audi, Chemnitz simgesi olarak oluşan 4 adet halkayı vurgular. 1930 lu senelerde Almanyada motorlu otomobil endüstrisinin motosikletten daha lüks sedan modeline kadar ulaşan en büyük motor özelliklerinin olduğunu sembolize eder.Simgesindeki dört yüzük otomobil birliği için ortaklık kuran 4 firmayı simgelemekte. Audinin adı , şirketi bi zamanlar yönetmiş olan mühendis August Horch tarafından bu isim verildi. Audiye kendi ismini vermedi Horch, Latince anlamı Audi’yi buldu.

1- AUDI
1909 senesinde August Horch Zwicka’da ilk şirketi kurulmuştur. 1900 senesi itibari ile Horch isminin Latince karşılığı olan Audi şeklinde pazara sunulmuştur. Audi otomobiller öncelikle üst kademeye yönelmiştir. Avusturya’daki evrensel Alp dağları sürüşlerinde ki (1912 ile 1914 arası) merak uyandıran başarıları sebebiyle markanın ünü çok güçlü ve çok seçkin olarak belirtilmiştir.

2- HORCH
August Horch tarafından 1904 senesinde kurulmuştur. Horch firmadan 1909 senesinde ayrılmıştır.

3- DKW
Zschopau’da Jörgen Skafte Rasmussen 1916 senesinde bir buharlı motorlu araba ile ilgili deneme yapmaya başladı. 1919 senesinde Zschopau motor firması olarak ismi değiştirilen şirket küçük iki zamanlı motorun üretimine geçti. 1928 senesinde pazarda ilk DKW küçük araba göründü.

4- WANDERER

Teknisyenler Richard Adolf Jaenicke ve Johann Baptist Winklhofer 1885 senesinden itibaren Chemnitz’de bisiklet atölyesi açtılar. 1896 senesinden itibaren firmanın adı Wanderer Bisiklet Fabrikaları AG oldu. 1902 yılında ilk motosiklet yapıldı. 1913 senesinde araba üretimine giriş gerçekleşti.

5- NSU
1886 senesinde Neckarsulm trikotaj makine şirketi bir bisiklet üretme yeri ile büyütüldü . 1901 senesinde NSU’da motosiklet üretimi, beş yıl sonra araba üretimine start verildi. Ancak tamamen iki tekerlekli üretimle ilgilenmek için 1929 senesinde ilk olarak araçların üretimi durduruldu. Ancak otuz sene aradan sonra 1958 senesinde Neckarsulm’de otomobil üretimine tekrar başlandı. 1969 senesinde Audi markasıyla birleşmişlerdir

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir